Minestrone levou zadní

Do půl hoďky hotová (letní) chutí prošitá polévka. Absolutní hit rodinných apartmánových dovolených.

Jsem daleka tomu tvrdit, že tohle je ten správný italský recept na minestrone. Žádný takový podle mě neexistuje. Minestrone je nesmírně variabilní i v zemi svého původu už jen proto, že jejím základem je zelenina v sezóně.

Zelenina-těstovina-luštěnina-bílkovina

Pro minestrone typická je skladba:

sezónní zelenina – těstovina (ale někdy i rýže) – luštěnina – parmezán (nebo někde někdy pecorino)

V jedné polévce je tak zastoupena celá škála živin a taková plnohodnotná jídla z jednoho hrnce mají zdravovýživové rodinné hospodyně skoro nejraději, že jo? Receptů na minestrone je prý tolik, kolik je italských vesnic – četla jsem od Romana Pauluse.

Podíváme-li se k nám do středu Evropy, pak zkraje léta do minestrone sedí hrášek a rajčata z konzervy, která postupně plně nahradí rajčata čerstvá a místo hrášku přijdou na řadu fazole. Parmezán zastoupí i Gran Moravia.

Do minestrone nejraději používám:

rajčata, cukety (mladé a malé, nikoliv půlkilové obry), mrkev, řapíkatý celer, zelí, kapusta, květák, brokolici, česnek, cibuli, pórek, fenykl, hrášek, zelené fazolky a fazole všech barev (já nejraději červené a pro rychlost nejčastěji z konzervy).

Suroviny a postup:

  • Rajčata naříznu na vrchní straně do křížku a spařím horkou vodou, abych je následně pěkně oloupala. Cukety krájím na kostičky, mrkev a pórek na kolečka. Cibule jde na kostičky, řapíkatý celer nebo fenykl na půlměsíčky. Zelí nebo kapusta na proužky, brokolici nebo květák rozeberu na malé růžičky.
  • Na olivovém oleji osmahnu cibuli či pórek a přidám mrkev, celer, bobkový list a snítky tymiánu. Restuji za občasného promíchání na nižší až střední výkon do rozvonění všech surovin.
  • Přiliju vodu, osolím, přidám oloupaná a na kousky nakrájená rajčata (místo rajské pasty) a na proužky nakrájené zelí nebo kapustu. Případně přihodím fenykl a nebo zelené fazolky. Pod poklicí vařím zhruba 30 minut.
  • Pak přidám brokolici nebo květák a cuketu. Deset minut.
  • Přichází na řadu slité a okapané fazole z konzervy nebo čerstvý hrášek a těstovina (hodí se menší tvary). Osm minut. Vypínám zdroj tepla.
  • Podávám na talíři hojně postrouhané parmezánem (Gran Moravia) a pokud mám, přidám i pesto.

Čím déle necháte polévku po dovaření odpočívat, tím více se vám těstoviny rozblemtají. Žádoucí je tedy podávat ji ihned a nebo si DOPŘEDU UVAŘIT vše do bodu čtyři a když přijde na konzumaci, stačí už jen zhruba deset minut zavařit luštěniny s těstovinou. Pohoda, ne?