Namnožila jsem více kvasu a tak jej část putovala na lívance. Večer zaděláte, necháte v chladu odležet a ráno jen vytáhnete a šup s tím na pánev. Nakvašeno a zaděláno na neopakovatelnou chuť.
Nejenže tou fermentací podpoříte množství prospěšných mikroorganismů v těstě a posléze ve vašem střevě, ale také učiníte přítomnou obilovinu mnohem lépe stravitelnou. V té hmotě se taky začne rozkládat přítomný lepek, což je už třetí bonus, kterým tyto lívance disponují.
Ten čtvrtý, a poslední, pak tkví v jejich chuti. Je typicky kvasově lehoulince nakyslá a neuvěřitelně hebká právě díky tomu uležení přes noc. Recept ze snídaňového videa TerapieChutí …
Kvasové lívance
Suroviny:
Den předem ráno smíchejte lžíci kvasu z lednice se 3 lžícemi čerstvé mouky a trochou vody, nechte na lince přes noc. Máte-li kvas stále v pohotovosti na lince, pak jej potřebujete 3 vrchovaté lžíce.
Tyto 3 lžíce kvasu pak večer před onou snídaní smíchejte se:
- 2 hrnky mléka (živočišné/rostlinné)
- 1 hrnkem pohankové mouky
- 1 hrnkem špaldové jemně mleté mouky
- 1 lžíci slunečnicového oleje
- 1 lžící javorového sirupu
- pár špetkami soli
- špetkou mletého nového koření
- pár špetkami mleté skořice
Postup:
Promíchejte těsto, zakryjte a nechte v chladu odpočinout do rána. Ráno zkontrolujte konzistenci, chce to něco jako hustou kaši. Je-li příliš hustá, nařeďte mlékem.
Na rozpálené pánvi opékejte lívance jako obvykle. Podávala jsem je s rozinkovou omáčkou… přes noc namočené rozinky rozmixuji i s vodou v mixéru na omáčku.
Ozdobu tvoří mák a květy plicníku lékařského.