Bezovka je naše červnová hitovka. Je tím nejjednodušším příkladem, jak elegantně se pramenitá voda za pár vteřin změní v limonádu.
O bezovce jsem poprvé četla v bylinkářské knížce pro děti a maminky. Rok co rok dělám bezinkový sirup, ale bezovou květovou vodu jsem vyzkoušela teprve před rokem. Celý červen jsem pak vrněla blahem nad exkluzivní limčou, co nadělá parádu i na pohled.
Jak na to…
Stačí, když do vaší oblíbené pitné vody naládujete pár trsů s květy bezinek – sbírejte nejlépe trsy s nerozvinutými květy, které předem omyjete. Přidáte na kolečka nakrájený citron (samozřejmě s chemicky neošetřenou kůrou) a osladíte podle chuti, třeba bezinkovým sirupem, že ano 😉 Netřepat, promíchat. Já do bezovky přidávám ještě bonus v podobě plátků pomeranče a když se mi chce i oku lahodící kvítky sedmikrásek. Podávat se sítkem doporučeno!
Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze, až napublikuji další léčivé recepty…
Pro květy vyrazte na místa, kam se auta nedostanou. Na jižní Moravě nejčastěji rostou u polních cest a kolem cyklostezek vedoucích vinicemi.
Utkvěla mi v paměti poučka z knihy o Feng Šuej, že bezové květy označují místa s nevyváženou energií. Vlastimil Žert však ve svých vědeckých pokusech dokládá, že o nevyvážené energii v určitých místech svědčí spíše anomálie v růstu stromů a keřů. Takže pokrouceným keřům se prosím pěkně vyhněte 😉
Bezové květy obsahují VITAMÍNY A, C a skupinu B, flavonoidy, rutin – zpevňuje cévní stěny, třísloviny, organické kyseliny, minerály a cukry. Odvar z květů je potopudný a močopudný, navíc ochlazuje, proto je vhodný jej podávat při horečce.
Malé konzumační pozor!
Bezovkou z rozvinutých květů si dávkujete také pyl a ten může být zkázou pro alergiky. S její konzumací to moc nepřehánějte, ani když alergičtí nejste. Já si letos vyzkoušela, že po půl litru limonády na ex mi vodnatí nos a průdušky se zmítají kašlem.
Když pak bude po bezu, sáhněte pro mátu a zkuste limču mátovou.