Než si stihnete dát chřestovou polévku nebo slaný chřestový koláč, bude konec. Chřestové sezóny samozřejmě. Chřest vám poleze i ušima a možná lehce vyděsí vaše čichové vjemy v oné místnosti. Nemějte obavu, všechno je v pořádku!
Právě v tuto dobu, rok co rok, pivaři obsazují zahrádky, zahrádkáři sadí oharky (na Marka zasaď oharka, že ano) a labužníci vaří chřest.
O pěstování chřestu, chřestové farmě v Kútech i o tom, jak poznáte čerstvý chřest jsem psala svého času v článku tady. Instrukce k vaření chřestu bychom si mohli osvěžit. Nuže:
Jak chřest připravit
Až se vám v obchodě podaří ulovit ten správný chřest – takže zvonivý, voňavý, na řezu šťavnatý a pevný – pořiďte si k němu rovnou ŠKRABKU, pokud už ji doma nemáte. Její aplikaci vyžaduje chřest jakékoliv barvy.
Bílý oloupejte celý (začněte asi 3 cm pod hlavičku a loupejte až dolů), zelený stačí oloupat spodní třetinu (úzké zelené pazochy netřeba loupat vůbec, ani to nejde). Na škrabku přitlačte a chřestový kabátek nešetřete, špatně oloupaný chřest vám v ústech přichystá nepříjemné překvapení v podobě houževnatých vlasců. Nakonec pazochy podrobte hromadné popravě a zkraťte jim nožky zespod aspoň čtyři centimetry. Slupky i odřezky nevyhazuje, budou se hodit do polévky!
Jak chřest uvařit
Výhonky svažte kuchyňskou nití do svazku a vložte do vroucí vody společně s kouskem másla, špetkou soli a cukru. Přidat můžete i citrónovou šťávu. Vařte ČTYŘI až OSM MINUT v závislosti na tloušťce pazochů. Hotový chřest vyjměte a konzumujte dle libosti. Klidně hned jen tak.
Na chřest existují speciální vysoké hrnce se sítkem uvnitř, ve kterých se chřest vaří postavený hlavičkami nahoru. Důvod je prozaický, křehké hlavičky jsou hotové dříve než celý stonek a takto se vám uvaří celý chřest rovnoměrně.
Seženete-li chřest opravdu mladý, je jemný a dá se jíst jen tak syrový, zejména ten zelený chutná jako mladý hrášek. Moje děti jej takto zbožňují.
Dna a chřest se nemusí
Chřest pročišťuje a zbavuje lidské tělo nadbytku tekutin, disponuje slušným obsahem vitaminu C (především zelená odrůda) a provitaminu A, obsahuje také vápník, hořčík, železo a další látky. Působí jako diuretikum.
Chřest by ovšem kvůli vysokému obsahu purinů měli vyřadit z jídelníčku lidé trpící dnou.
Chřest pro děti
Budete-li pátrat po vhodnosti chřestu do příkrmů, narazíte na protichůdné informace. Někde jej nedoporučují – například článek bez uvedení autora na FitPorod.cz, jinde nevidí v chřestu problém – odborný časopis PharmaNews. Nejvíce se mi zamlouvá článek o zavádění dětských příkrmů na webu modrykonik.cz. Odborně, rozumně a obsáhle sepsaný článek uvádí všechny příkrmové možnosti pro konkrétní měsíce věku.
Chřest od ukončeného 6. měsíce sice figuruje v kolonce s vyšší alerginicitou, to však neznamená, že chřest dítě nezvládne strávit. Prostě jej vyzkoušíte a budete pečlivěji sledovat reakci pro případ, že by se alergie vyskytla. Upřímně – žádné dítko s alergií na chřest osobně neznám. A tak si střihneme rovnou dva příkrmy, což?
Pyré ze zeleného chřestu s batátou
od ukončeného 6. měsíce věku
Vrchní polovinu zeleného chřestu hoďte do vody (stačí tolik, aby zelenina byla ponořená) společně s očištěnou a na kousky nakrájenou batátou.
Fajn bude poměr jedna jako ženská dlaň velká batáta ku třem až čtyřem stonkům chřestu. Přiveďte k varu a vařte do změknutí. Trvá to kolem deseti minut.
Zeleninu vyjměte z vody a rozmixujte na pyré. Pokud je moc husté, nařeďte vodou, ve které se zelenina vařila. Zakápněte panenským olivovým nebo panenským řepkovým olejem a podávejte.
Pyré z bílého chřestu s mrkví a bramborou
od ukončeného 6. měsíce
Kolečka mrkve a kostičky brambor (v poměru mrkev ku bramborám 2:1) dejte společně s troškou kmínu do rendlíku s vodou, přiveďte k varu a vařte asi 15 minut.
Přidejte jeden díl oloupaného bílého chřestu (nebo jen hlavičky) a vařte do změknutí dalších zhruba 8 minut.
Slijte vodu a trošku si nechejte na ředění pyré. Zeleninu společně rozmixujte a případně nařeďte vodou, ve které se vařila.
Zakápněte panenským olivovým nebo panenským řepkovým olejem a podávejte.
Na závěr přídavek pro ty, co mají příkrmy už dávno za sebou. Můj oblíbený sezamový korpus na quiche tentokrát dostane ryze tvarohový kabátek osvěžený zeleným chřestem.
Quiche se zeleným chřestem
na 1 kulatou formu
Pomelte 80 g světlého sezamu a smíchejte se 180 g špaldové nebo pohankové mouky, lžičkou soli, 50 ml řepkového oleje a 100 ml studené vody. Těsto (podobné plastelíně) rukama naplácejte do formy vytřené olejem.
Na náplň smíchejte 200 g farmářského tvarohu (fajn je kozí), 200 ml smetany, himálajsou sůl a 1 vejce. Náplň rozprostřete na těsto a poklaďte na ni uvařený zelený chřest (dle instrukcí výše v článku).
Pečte ve vyhřáté troubě na 160 horkovzduchem (180 obyč) 25 až 30 minut.