Květákový krém je klasika. Kulinárně žádná novinka. A co výživově? Komu se hodí a komu ne? A může být nebezpečný?
Jako malá holka jsem pravidelně dvakrát týdně přelízala svodidla široké silnice, abych se s motykou v ruce dostala na druhou stranu k zahradě.
Původně dlouhatánské pole zub času, konkrétně pás asfaltu, rozdělil napůl a nám nezbylo, než se s tím spokojit. Rodiče dál pěstovali brambory na poli za silnicí (kde projelo sem tam auto) a my tam jako děti chodily krást třešně sousedům. K těm vpravo. Od těch vlevo bych neuzobla ani kuličku.
Je libo květákový krém s trochou chemie?
Levého souseda jsme pravidelně vídali zahaleného do ochranného oděvu podobného, jako nosí lékařstí bojovníci s ebolou či koronou. Rázný mužík měl navíc na zádech nádobu, ze které na nebohý květák proudil GEJZÍR CHEMICKÉHO postřiku a kdoví čeho ještě, protože květák rostl, jak o život. Byl největší široko daleko. Pak milý soused květák sklidil a na Zelňáku prodával jako zaručeně domácí zeleninu.
Květák z farmy
Od té doby nemám květák ráda. Mám k němu odpor, který čas od času – asi dvakrát za sezónu – přemůžu, abych dětem tuhle zeleninu dopřála. Mají ji rádi víc, než já. A já mám ráda ten pocit, že květák, který kupuju, je – když už – aspoň stříkaný šetrně. Snad. Naposledy jsme jedli ten, z farmy Ráječek.
Květák má velmi nízký glykemický index
Proto je vhodný pro diabetiky. Z blahodárných látek je v květáku významný obsah VITAMÍNŮ C a K, kyseliny listové a z minerálů draslíku, hořčíku a fosforu.
Před kuchyňskou úpravou je vhodné jej ŘÁDNĚ OMÝT. Já jej drhnu jemným kartáčkem. Pak květák dělím na růžičky a připravuji dle potřeby. Úplně nejšetrnější je úprava v páře a dokonale KŘUPAVÉHO BĚLOUČKÉHO květáku dosáhnete, když jej na chvíli blanšírujete ve vroucí vodě a poté ihned zchladíte ve vodě studené resp. ledové.
Květák není vhodný…
…pro osoby trpící dnou (pro vyšší obsah kyseliny močové) a také pro kojící matky, protože více nadýmá – matku a skrze mléko i dítě.
Květákový krém
Suroviny a postup zároveň:
Na olivovém oleji orestujte na kolečka nakrájený jeden pórek, bílou část. Přidejte na růžičky rozebraný očištěný květák, na kostky nakrájené oloupané dvě brambory, sůl, mletý kmín a snítku libečku (máte-li, není nezbytný). Zalijte vodou tak, aby vše bylo pod vodou, přiveďte k varu, stáhněte plamen a vařte do změknutí (do 20 minut uvařeno).
Hotové rozmixujte tyčovým mixérem na hladký krém.
Dochuťte mletým muškátovým květem a podávejte na talíři zakápnuté smetanou (klidně rostlinnou) a s dýňovým olejem (případně několika praženými dýňovými semínky navíc).
Jako zelené zdobení se hodí tymián, pažitka nebo hladkolistá petrželka… a jedlé květy, máte-li po ruce.