Žádná zelenina není obyčejná. Černá ředkev je neobyčejná mimo jiné v blahodárném účinku na játra a kašel. Štiplavost ztlumíme tvarohovou peřinou a léčivé účinky podpoříme zázvorem. Chcete-li někoho (zejména Kapha konstituce) chutně zdravotně nadopovat, můžete začít.
Tahle pomazánka je jakousi fúzí surovin babiččiny zahrádky a orientálního koření. Černá ředkev je v našich končinách známa už někdy od Středověku. V Číně a Egyptě byla známa samozřejmě dříve. I když to tedy není žádná kořenová novinka, v českém jídelníčku se teprve rozkoukává.
Z farmy do písku
Na začátku letošního roku jsem černou ředkev viděla prodávat dokonce v Kauflandu. Zcela určitě černou ředkev však dostanete u českých farmářů. Dokud se nevyprodá, bývá také STÁLICÍ BEDÝNEK.
Nakupte si ji do zásoby a skladujte podobně jako jinou kořenovou zeleninu – ve sklepě schovanou pod vlhkým PÍSKEM nebo v lednici ve spodní přihrádce. Tam vám déle vydrží v nádobě Prima klima od Tupperware. Tohle nemá být reklama, jen sdílená zkušenost. Více si nastudujte u výrobce.
Černá ředkevna játra i na kašel
Herbář Janči a Zentricha říká:
Droga výrazně podporuje trávení a je silně žlučopudná. Fytoncidy černé ředkve mají protiplísňové, antibakteriální a antivirové účinky. Desinfekční působení šťávy se projevuje i v cestách močových a v dýchacích orgánech.
Černá ředkev obsahuje velké množství minerálních látek (vápník, draslík, železo, hořčík, síru a fosfor), vitamín C, E a skupinu B.
Šťáva z černé ředkve pomáhá při kašli (tlumí růst choroboplodných zárodků) a v menších dávkách může sloužit také jako podzimní očistná kůra – 30 ml ráno na lačno po dobu max. 6 týdnů. Sirup z černé ředkve uvolňuje hleny.
Černé ředkvi by se měli vyhnout lidé trpící žaludečními vředy a také ti, trpící zánětem jater, ledvin a žaludku.
Pomazánka z černé ředkve je chuťový zážitek se zdravotním bonusem, který zvláště v zimě přijde vhod. Já k ní přidala ještě nástavbu v podobě lněného oleje a slunečnicových semen. Až budete mít pocit, že pražit slunečnicová semena se vám teda jako moc nechce a stejně tam přece nejsou zase tak důležitá, slibte mi, že se vybičujete a tenhle dovětek k pomazánce připojíte. Jedině tak to bude fakt chutný mazec. A naopak, zázvor v pomazánce klidně můžete vynechat, pokud vám jeho štiplavost nevyhovuje.
Slunečnicové semínko dokáže zvednout náladu a UTLUMIT DEPRESI. Krom toho působí blahodárně na stav kůže, nehtů a vlasů. Lněný olej čistí cévy od tukových nánosů a zlepšuje imunitu. To je jedna dobrá zpráva za druhou.
Černá ředkev: pomazánka
Suroviny:
- 70 g oloupané a nahrubo strouhané černé ředkve
- 100 g čerstvého sýra tvarohového typu (např. tohoto domácího nebo Matylda, Lučina, žervé)
- 1 lžička lněného oleje
- dvě až čtyři strouhnutí muškátového oříšku
- sůl
- hrstka pražených slunečnicových semínek
- volitelné: lžička jemně strouhaného zázvoru, čerstvě mletý pepř
Postup:
Na rozpálené pánvi (nejlépe litinové) orestujte slunečnicová semena. Trvá to chvíli a dejte pozor, ať je nespálíte. Orestovaná semínka se krásně rozvoní.
Nastrouhejte ředkev a případně zázvor. Smíchejte vše dohromady a část semínek si nechte na ozdobu. Podávejte mazané na oblíbeném pečivu. Hodí se na krekry nebo jako dip ke špalíčkům ze zeleniny.