Pomazánka z pečené dýně se semínky

Pomazánka z pečené dýně v mixéru

Začátkem školního roku se to dokola hemží zdravými svačinkami. Tady tedy jedna pomazánka ode mě vhodná zejména pro ty, co si na mléčné výrobky nepotrpí.

Já si zase nepotrpím na pomazánky. Přesto jich mám pár vychytaných. To hlavně proto, abych měla širší škálu možností pro SVAČINY DO ŠKOLY. Dcera totiž stále požaduje pečivo. V průběhu školních let proběhla experimentální svačinová fáze, jenže se objevila bariéra: když oni děcka mají rohlík.

Na rohlíky nehraju a nezlomila mě ani nutnost přizpůsobit svačiny celotřídním okolnostem. Takže rotujeme chleba, kváskový samozřejmě 🙂 Chleba s tím a chleba s támtím. Sem tam placky, zelenina s dipem, taky moje buchty a koláče, ořechy a ovoce. Dítě to sní, netrpí vyloučením z kolektivu, ba naopak jí spolužáci ujídají a matka je celkem výživově spokojená.

Pomazánka z pečené dýně se semínky v mixéru

Ideální svačina do školy

Dýňovou pomazánku jsem si vyladila taky pro sebe, protože mléčné produkty tolik nemusím. Klidně by v ní mohla být lučina, jako v mnoha jiných dýňových pomazánkách. Mě však přijde kouzelné, že to JDE I BEZ MLÉKA a přitom o cenný vápník nepřijdete – díky slunečnicovým semínkům. 

O skutečně INTENZIVNÍ CHUŤ pomazánky se postará tepelná úprava, tedy pečení a restování.

Pečená dýně hokkaido
Pomazánka z pečené dýně

Suroviny:

  • 200 g syrové dýně (hodí se hokkaido nebo máslová)
  • velká hrst slunečnicových semínek
  • růžová himálajská sůl
  • nejkvalitnější olivový olej, co máte (já použila olej, který jsem na jaře ovoněla česnekovými výhonky)
  • zelené natě jakékoliv vás napadnou (já použila cibuli sečku, mladé lístky mangoldu a mrkvovou nať, může být rukola či polníček)

Postup:

Dýni nakrájejte na tenké plátky (máslovou oloupejte) a rozprostřete na plech. Rukou promíchejte s olivovým olejem tak, aby se každý kousek dobře olejem obalil. Dejte do trouby na 180 stupňů obyčejně (nebo 160 horkovzduch) a pečte do změknutí (asi 20 minut).

Slunečnicová semínka nasucho na pánvi s tlustým dnem restujte až do chvíle, kdy začnou intenzivně vonět a chytat místy hnědou barvu. Restování věnujte plnou pozornost, může to být jen chvilička a semínka se spálí.

Do mixéru dejte uvařenou dýni, šest lžic vody,  tři lžíce olivového oleje, osolte, přidejte semínka (část ponechte na ozdobu) a zelenou nať dle libosti. 

Rozmixujte dohladka. Nejspíš budete potřebovat přidat ještě trochu vody.  Vodou upravíte konzistenci pomazánky až do požadované hutnosti.

Pomazánku jsem zdobila okvětními lístky měsíčku lékařského, které jsou jedlé. 

Samozřejmě si můžete přidat česnek, cibuli, hořčici či jiné koření dle libosti. Oblíbená nástavba je také žervé, to už ale je mimo bezmléčné hranice.