Jak je ošidíte na tuku, budou raz dva tuhé a taky suché. Honzovky v luxusním vydání právě tady hned teď.
Nebát se kynutého těsta mě naučila moje máma. Je to ona, kdo namá problém sázet suroviny na kynuté těsto od oka a proto je buchet pokaždé jiné množství, ale vždycky povedené. Tak jsem se přestala držet rozpisu a těsto vzniklo jaksi živelně. Honzovky jsem si nadělila k narozkám.
Když se pečou, mají plavat
V tuku samozřejmě. To je staré babičkovské moudro. Buchty NASÁKNOU TUK do sebe a pak jsou krásně vláčné, a to i zítra. Dá se říct, že tohle pravidlo platí pro všechny kynuté buchty a buchtičky. Šidit je na tuku se prostě nevyplácí. A tučného se nebojte. Dneska už víme, že tuk v jídelníčku neškodí (s rozumem ani ten živočišný). Takže tu máme výjimečnou situaci. Sáhněte po sádle nebo buchtám dopřejte dávku slušného oleje (u mě to byl mix řepkového, slunečnicového a olivového) a pusťte se do pečení.
Když do buchet vyrobíte MAKOVO-POVIDLOVOU náplň, vpravíte tak do sebe i slušnou dávku vápníku (z máku). Pekáč tučných buchet bude v cuku letu pryč, to vám garantuju. Takže možná ani nebudete mít šanci zjistit, že buchty jsou fajn měkké i další den.
Zvlášť pro vás jsem tentokrát suroviny poctivě vážila. Vycházela jsem z receptu na kynuté těsto, co mi poskytla šikovná paní kuchařka z naší školky. Tam pro děti pečou tak parádní kynuté buchty, že jsem si musela říct o rozpis. Nuže, výsledek…
Honzovky
Suroviny i postup:
V nádobě na kvásek smíchejte kostku čerstvých kvasnic (42 g) se lžící krupicového cukru. Míchejte, až vznikne kašička. Zalijte 100 ml teplého mléka, promíchejte a posypte lžící polohrubé pšeničné mouky. Zakryjte utěrkou a nechte na lince vzejít kvásek.
Do velké mísy dejte 500 g mouky (já 300 g špaldové hladké a 200 g pšeničné polohrubé), špetku soli a 80 g krupicového cukru. Promíchejte a doprostřed udělejte prohlubeň, do které dejte 100 g rozpuštěného sádla nebo olej, 3 žloutky (fungují i 3 celá vejce), 100 ml teplého mléka a vyběhnutý kvásek.
Vezměte vařečku a začněte míchat. Mícháte a suroviny se spojí v těsto, do kterého se vařečkou stále snažíte vpracovat vzduch. Takto můžete míchat i půl hodiny, čím více vzduchu v těstě, tím lépe. Je to makačka, co? Moje prababička prý vydržela míchat i hodinu. Klidně ale stačí desetiminutovka. To dáte, ne?
Těsto přikryjte utěrkou a nechte vykynout na lince na dvojnásobek původní velikosti. V průběhu kynutí můžete těsto ještě jednou vařečkou propracovat. Těšíte se, až ochutnáte?
Mezitím připravte NÁPLŇ.
Smíchejte povidla s mletým mákem a v případě potřeby doslaďte (nejspíš to nebude potřeba). Na tvarohovou náplň potřebujete osladit měkký tvaroh a smíchat jej s rozinkami a případně citronovou kůrou.
Vykynuté těsto na pomoučené ploše lehce vyválejte do obdelníku, na výšku nechte asi centimetr. Rozkrájejte na přibližně stejně velké dílky. Doprostřed každého dílu dejte náplň, spojte rožky, udělejte raneček a skládejte buchty na plech spojem dolů. Plech není třeba mastit ani nic. Jednoduše do něj buchty naskládáte jednu vedle druhé, pěkně je tam napěchujte.
Na plechu nechejte ještě chvíli kynout. Troubu předehřejte na 180 stupňů Celsia a buchty na plechu zalijte pěknou dávkou oleje nebo rozpuštěného sádla. Já potřebovala asi 150 ml.
Dejte péct na zhruba 20 minut. Buchty na povrchu krásně zhnědnou, zkontrolujte kousky uprostřed plechu, ty jsou vždy upečené až jako poslední.
Na plechu nechte vychladnout, pocukrujte a konzumujte.
Dávka je na menší plech o rozměru 28×20 cm, máte-li větší, nezoufejte. Buchty na něj klidně naskládejte, i když vystačí třeba jen do půlky plechu. Těmto buchtám to prostě nevadí, upečou se dobře i tak. A nebo si udělejte těsto z dvojité dávky.
Místo čerstvých kvasnic můžete použít i sušené. Na uvedenou dávku stačí půlka sáčku sušeného droždí.
Ty jsou, co říkáte…