Ájurvéda je systém tradičního indického lékařství s kořeny v dobách před 5000 lety nazpátek. Jejím cílem je udržení kvality života, uzdravování a dlouhověkost. Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je uznána jako účinný medicínský systém.
Ájurvéda vede k porozumění jedinečnosti každého člověka, jeho těla, mysli i vědomí. Toto pochopení je pak základem zdravého a šťastného života.
Ájurvéda zahrnuje prevenci, ale také veškeré formy zdravotní péče, které se splétají do uceleného léčebného systému. Součástí ájurvédy je také harmonizace těla, mysli a duše prostřednictvím výživy a úpravy životního stylu. Ájurvéda poskytuje informace o tom, které potraviny používat pro harmonizaci mého jedinečného těla, jak je upravovat a kterých kombinací se vyvarovat.
Celá tato nauka o kvalitě života stojí na znalosti energií a projevů pěti prvků – éter, vzduch, oheň, voda a země.
Éter
je nukleární energie, první projev vědomí, duchovní energie.
Vzduch
je elektrická energie, princip pohybu, smyslové a motorické pohyby, prána, životní energie.
Voda
je chemická energie, univerzální rozpouštědlo, drží funkčnost všech prvků.
Oheň
je zářivá energie, transformační procesy, metabolizmus, chápání, porozumění.
Země
je mechanická energie, pevná struktura, ochrana, potrava, přístřešek.
Z různých kombinací uvedených pěti prvků se skládají tři základní funkční principy, typy energie tzv. dóši, které jsou obsaženy ve všem živém i neživém – Váta, Pitta a Kapha (čti kafa).
Váta – energie p o h y b u.
Pitta – energie p ř e m ě n y, trávení a metabolismu.
Kapha – energie zvlhčování, s t r u k t u r y.
Tyto principy řídí v těle psycho-fyziologickou odezvu a patologické změny. Aby se člověk naučil, jak zůstat v rovnováze, musí pochopit vzájemné propojení a působení tří dóš. Každá dóša (dá se nazvat jako proměnlivost) je označením pro skupinu vlastností, jejichž pochopením a laděním lze docílit rovnováhy. Určují postavu, tvar nosu, očí, obličeje, únosnost, psychiku, charakter, hlad i žízeň, trávení i látkovou výměnu.
Své individuální nastavení (vaši unikátní kombinaci dóš), se kterým jste přišli na svět (prakrti) i své momentální nastavení (vikrti) zjistíte s pomocí ájurvédského učitele, doktora či praktika.
Zjišťuje se z tepu na zápěstí, vizuální diagnostikou a pomocí odpovědí na otázky týkající se jednotlivých kvalit vašeho těla i života. Na netu najdete spoustu testů, ve kterých si můžete pomocí těchto otázek své momentální nastavení přibližně zjistit. Často to však bývá dost zkreslené zjištění. Charakteristiku jednotlivých typů v kostce najdete tady Váta, Pitta, Kapha.
Komplexním průvodcem základem ájurvédy, dóša typy včetně základní orientace ve vašem dóša typu je on-line kurz Energetika Tvého těla – objev, co Ti ne-sedí.
Molekuly potravy, vzduchu a vody se stávají součástí buněk a vědomí. Na úrovni výživy se tak hmota stává energií.
Jíte-li sattvické potraviny, budete mít sattvické vlasnosti mysli a vědomí, což je láska a mír. A podpoříte tělo v jeho samoléčebných schopnostech, které jsou ohromné. Sattvická je přirozeně nasládlá zelenina a ovoce, listová zelenina, semínka, mandle, rýže basmati, ječmen, čistá voda, nezpracované mléko, surový med, ghí atd. Sattvická strava je lehká, přírodní, čistá, čerstvá, sezónní. Sattvickou pohybovou aktivitou je například jóga.
Jíte-li radžas, jste aktivní, bystří, rychlí, manažersky zdatní, ale také neklidní a v přemíře podráždění a vzteklí. Radžas jsou kyselé, kysané a mléčné produkty, vše pikantní, brambory, dýně, lilkovitá a košťálová zelenina, luštěniny, obiloviny, cukr, zpracovaný med, káva, čaj, alkohol, léky, drogy atd. Radžas pohybovou aktivitou je kardio (běh, cyklistika, aerobic, atd.), skvěle se hodí, když potřebujete rozhýbat tamas.
Jíte-li tamas, je vaše mysl pomalá, otupělá až depresivní. Tamas je maso, houby, hluboko zmrazené a průmyslově upravené potraviny, fast food, zbytky jídla z předešlého dne, tvrdé a zrající sýry atd. Tamas aktivitou je spánek.
Všechny uvedené kvality (sattva, radžas, tamas) mají svůj smysl. Ke šťasťnému zdraví vede harmonická rovnováha mezi nimi s co největší možnou převahou sattvy.
Abrakadabra… z výše uvedených prvků se skládá i každá ze šesti chutí.
– Sladká – Slaná – Pálivá – Kyselá – Svíravá – Hořká –
Její povahu však určují hlavně dva z nich, což pak koresponduje s tím, které chutě posilují a které naopak oslabují jednotlivé dóši. V každé potravině se chutě mísí, přičemž jedna či dvě jsou vždy dominantní.
Oheň, vzduch a éter jsou lehké prvky a mají tendenci stoupat, takže i chutě obsahující tyto prvky pohybují energiemi v horní části těla, což vyvolává lehkost – zejména pálivá a hořká chuť.
Země a voda jsou naopak těžké, klesají a ovlivňují více dolní část těla, vyvolávají tedy tíži – zejména sladká chuť.
Díky znalosti působení chutí a svého unikátního dóša typu můžete pokrmy ladit sobě přímo na míru. Neméně důležitá je i znalost střídání dóš (bioenergií) v cyklech, tedy přírodních rytmech.. v průběhu dne, roku a etap života člověka. V obdobích, kdy dominuje naše nejsilnější dóša (dle vašeho typu) je třeba pečlivěji dbát o vyrovnávající potřeby. Takže například Pitta typy vyvažují zvýšenou Pittu nejvíce v létě a vždy mezi 10. a 14. hodinou denní. Více v článku tady…
Ájurvéda je praktickým nástrojem na cestě k poznání sebe sama a nakonec i na cestě k poznání podstaty bytí. Pochází však z Indie a suroviny či byliny jsou tedy poplatné zdrojům v této zemi. Pro nás, středoevropany, se více hodí všechny suroviny, které rostou tady.