Bezinkový sirup z plodů

Bezinky dozrávají a za chvíli už na ně může být pozdě. Na Vysočině ještě jsou, tak honem, honem. S větrem o závod z nich uvařte sirup.

Legendou je sirup z bezinkových květů. Ten z plodů už tolik nefrčí. Možná proto, že plody jsou populárnější naložené v alkoholu. A možná proto, že někdo někdy řekl, že bezinky jsou JEDOVATÉ.

Jedovaté? Inu, jak se to vezme…

… v malém množství, jsou plody bezu černého přece jenom zdraví prospěšné. Jedovaté jsou pecičky i plody samotné. Nesmí se jíst syrové, jen TEPELNĚ UPRAVENÉ nebo sušené a s mírou.

V takovém případě mají protizánětlivý účinek, lehce snižují krevní tlak a jsou mírně projímavé. Co do vitamínů (provitamínů) obsahují plody zejména A a skupinu B. Bezinkový sirup (z květů i plodů) je skvělý pomocník PŘI NACHLAZENÍ a kašli.

Sirup používejte JAKO LÉK, nikoliv na běžné denní pití. Když přichází čas nachlazení, můžete sobě i dětem udělat ze sirupu šťávu na pití přes den a když nachlazení udeří, dávkujte po lžičkách (dvě lžičky denně) přímo do pusinky.

Více receptů?

Spoustu receptů řazených podle sezóny, které odlehčí tělo a zaručeně uspokojí náročné chuťové pohárky jsem vložila do e-booku Lehkost na talíři a v těle. Spolu se všemi hodnotnými bonusy je k mání tady.

Bezinkový sirup z plodů

Suroviny na zhruba 250 ml sirupu:

  • 200 g plodů bezinek
  • 200 ml vody převařené
  • 80 g cukru (já volila tmavý třtinový)
  • 1 lžička kyseliny citronové nebo citronové šťávy z 1 citronu
  • 1 rozlámaná skořice
  • 3 hřebíčky

Postup:

Bezinky rozemelte nebo rozmixujte, zalijte převařenou vodou a nechte přikryté v chladu stát přes noc. Pak prožeňte přes jemné síto nebo přes čistou plenu.

V hrnci šťávu zahřejte (skoro až do varu) s cukrem, kyselinou citrónovou nebo citrónovou šťávou a s kořením. Míchejte a nechejte cukr rozpustit.

Plňte do čistých, nahřátých sklenic a ihned zavíčkujte. Vychládlé skladujte v lednici nebo ve sklepě.

Pro větší množství sirupu si suroviny dle libosti vynásobte.