Přemýšlela jsem, co s mikulášskou nadílkou citrusů. Nakonec jsem je upekla a tímto sděluji, že kdo se letošní Vánoce mihne kolem mé kuchyně, dostane pečený čaj.
Já vím, tento recept je ohraná písnička, co vám možná zahlcuje email ze všech stran. Šíří se českým internetem a zaručené receptury najdete snad všude (ano, nechybí ani na mimibazaru). Taky jej za hříšné peníze zruční obchodníci prodávají na trzích.
Proč jsem je nesnědla?
Obvykle září červenou barvou. Jenže vám nikdo neřekne proč vlastně musí/nemusí být pečený čaj červený a už vůbec se nedozvíte, které ovoce se k pečení hodí/nehodí a proč.
Tak mi promiňte tuhle možná pro někoho trapnou zastávku, pečení ovoce se mi jaksi zalíbilo. Nedošlo by k tomu, kdyby Mikuláš byl štědřejší třeba na různé druhy ořechů místo na citrusy. To bych vám tu možná předložila oprášenou recepturu na báječný ořechový koláč. Jenže se u nás sešly mandarinky s pomerančem a taky citrony a kiwi a dvě kaki k tomu (o banánech teď nemluvě).
Jednodušší by bylo ovoce prostě naservírovat a sníst. Jenže, já citrusy ke konzumaci nevyhledávám, v zimě ani v létě. Snad kromě citronu a jeho kůry se tomuto artiklu vyhýbám. Jiných zdrojů vitamínu C se tu najde taky dost – zelí, brokolice, česnek, brambory, jablka, červený a černý rybíz (mrazili jste?), atd.
Co s pytlem mandarinek?
Upečte je společně s dalšími citrusy. K tomu nakrájejte jablka a přidejte klidně i to kiwi a kaki. Jen se vyhněte banánům, těm takový pobyt v troubě nesvědčí. K pečení čaje se hodí i všechny druhy rybízů, přičemž ten červený dodá čaji onu jasně červenou barvu. To ovšem za předpokladu, že k oslazení celé směsi použijete bílý cukr. Když do toho vpasujete cukr tmavý (a nepoužijete červený rybíz), vyjde vám pečený čaj barvy obdobné, jako na obrázku.
K ovoci zkuste kromě uvedeného koření přidat i kousky zázvoru, ale vyhněte se použití měkkého ovoce jako jsou meruňky, švestky, hrušky nebo maliny (tohle všechno přece máte od léta v mrazáku, ne?). Přidat můžete mražené borůvky, ale těch je do pečeného čaje podle mě škoda.
Máte-li citrusy chemicky neošetřené, nakrájejte je tam i s kůrou. Ne, omytí navoskovaného (chemicky ošetřeného) citrusu vodou nestačí. Údajně pomůže dostatečně horká voda, kartáček a dlouhé drhnutí. Já volím raději biocitron a mám to bez práce. Jen počítejte, že pečený čaj z kůry chytne lehce nahořklou chuť, chutná pak jako džem z hořkých pomerančů. Lehce se to dá s hořkostí přehnat, takže nedoporučuji dávkovat na jedno pečení víc, než jeden neoloupaný citrus. Podobnou chuť pouští i bílé kousky z dílků mandarinky nebo pomeranče, proto si dejte práci a jednotlivé dílky od bílých částí očistěte. Tak už pojďte péct.
Domácí pečený čaj
Suroviny:
- ovoce (citrony, mandarinky, pomeranče, kiwi, kaki, jablka, rybíz) v poměru dle libosti – citron doporučuji jen jeden
- tmavý třtinový cukr
- hřebíček, celá skořice, hvězdičky badyánu
- případně zázvor
- pár kapek alkoholu
Postup:
Poměr ovoce si zvolte dle libosti. Citron by měl být jen jeden – můžete použít třeba jen kůru, nebo jen šťávu, nebo pokrájený citron celý. Větší ovoce pokrájejte na kostky, jablka před krájením zbavte jádřinců (můžete je i oloupat). Kiwi oloupejte. Rybíz klidně použijte mrazený, předem jej nerozmrazujte, jen jej poválejte válečkem v sáčku, aby na plechu netvořil jednu zmrzlou hroudu.
Všechno ovoce dejte na vyšší plech a promíchejte. Přidejte cukr v množství dle sladkosti ovoce. Já obvykle dala zhruba v množství rovnajícím se polovině váhy ovoce.
Na to vše rozházejte hřebíček (na plech asi 6 kusů), rozlámaný jeden svítek skořice a 3 badyánové hvězdičky. Chcete-li, přidejte na malé kostičky nakrájený čerstvý zázvor.
Troubu předehřejte na 200 stupňů Celsia a pečte asi 30 minut s tím, že po 10 až 15 minutách na směs mrkněte a promíchejte.
Plňte ještě horké do čistých skleniček a nahoru kápněte pár kapiček rumu, vodky či slivovice. To pro lepší výdrž (toho pečeného čaje samozřejmě). Uzavřete, otočte víčkem dolů, nechte zchladnout a skladujte v lednici.