Domácí ovesné mléko a mořské řasy

Ovesné mléko je bezkonkurenčně nejlevnější a nejdostupnější rostlinné „mléko“, které si doma můžete vyrobit.

Ovesné mléko používám nejraději jako základ pro ovesnou kaši, protože celé výsledné dílo je jemnější a ještě více ovesnější. Ovesné mléko s přehledem nahradí mléko živočišné a díky své hutnější konzistenci klidně i smetanu v buchtách, dezertech a zapékaných pokrmech.

Jakékoliv rostlinné „mléko“ je dobrou alternativou pro jedince s intolerancí laktózy. Když si do něj doma dáte navíc nasáknout kus mořské řasy, uděláte z rostlinného „mléka“ superpotravinu PLNOU MINERÁLŮ.

Podle druhu použité mořské řasy se bude obsah živin lišit. Pro jednodušší rozhodování je fajn mít při ruce kratičký přehled.

WAKAME

Je řasa nabitá vápníkem. Údajně čistí krev, dodává pružnost tělu a je vhodná zejména pro ženy po porodu.

Obsah živin na 100 g se udává:
1300 mg vápníku
25 mg jódu
12,7 g bílkovin
3,6 g vlákniny

KOMBU

Známá jako kelp je hlubokomořská severská řasa.

Obsah živin na 100 g:
800 ml vápníku
15 mg železa
300 mg jódu
150 mg fosforu
5800 mg draslíku
7,3 g bílkovin
3 g vlákniny

NORI

Obsah živin na 100 g:
470 mg vápníku
23 mg železa
0,5 mg jódu
510 mg fosforu
35 g bílkovin
4,7 g vlákniny

Zkusila jsem pro zajímavost propočítat cenu 100 ml takového doma vyrobeného ovesného „mléka“ (včetně mořské řasy) mi vychází na 0,63 Kč. To je 6,30 Kč za litr, přitom v obchodě stojí takové mléko minimálně 40 Kč. Propočty jsou někdy nadmíru zajímavé, že 🙂 Teď už pojďme na recept.

Domácí ovesné mléko

Suroviny:

50 g ovesných vloček zalijte 800 ml vody. Přidejte lžičku instatní řasy wakame nebo kus jiné mořské řasy. Nechejte minimálně půl hodiny stát – wakame to stačí, jiné řasy budou potřebovat delší dobu k nasáknutí.

Postup:

Pak na plné obrátky rozmixujte. Vypněte mixér a nechte celý obsah chvíli usadit. Přes plátno (plínku, gázu) přeceďte do připravené nádoby. Získáte zhruba 800 ml ovesného mléka. Skladujte v lednici.