Jablečný koláč s datlovou pastou

Zní exoticky a navozuje pocit, že jej z běžných surovin neupečete. Opak je pravdou. Datlovou pastu si totiž celkem snadno vyrobíte doma ze sušených datlí.

Inspirací k tomuto sladkému dílu mi byl recept kuchařky ze Svatojánu. Jenže originál volal po pastě z datlí a sezamu Tahinli Hurma. Tou jen tak někdo doma nedisponuje, zatímco sušené datle a sezamovou pastu Tahini vlastní snad každý labužník (o veganech ani nemluvě). Spojením těch dvou vznikne něco, co se v klidu dá nazvat pastou z datlí a sezamu, i když netuším jestli a jak moc se to blíží originálu. Tahinli Hurma jsem nikdy nejedla.

Datlová pasta do zásoby

V chuti následující datlovo-sezamové pasty dochází k prolínání obou použitých surovin, přičemž datle otupí výrazně sezamovou (a lehce nahořklou)chuť tahini, takže výsledek je krásně krémově datlový. Pro mě k sežrání jen tak na lžičku.

Pastu si můžete vyrobit DO ZÁSOBY, skladovat v uzavřené nádobě v ledničce a když pak přijde nečekaná návštěva, párkrát zahučíte mixérem, vyskládáte vše do koláčové formy a za půl hodiny máte upečeno. Rychlé chlazení v takovém případě zajistí venkovní mráz nebo ledničkový chlad.

Napadne-li vás z lenosti vynechat lněné semínko, radím dopředu, tohle nedělejte. Mletí lnu je sice otrava, stejně tak jako mletí vloček, ale jedině tak můžete očekávat prvotřídní výsledek. Lněné semínko zde slouží jako POJIDLO (místo vajec) a když vločky jemně namelete, bude těsto konzistentní a nebude se drolit.

Bezmléčně a bezvaječně

Původní receptura nevyužije citrónovou kůru, což mi přišlo líto. Takže u mě se spotřebuje celý citron včetně kůry a ve výsledku je to znát na líbivě šťavnaté citronem šmrncnuté datlové pastě. Koláč jsem pekla poprvé zrovna před rokem, když jsem držela předvelikonoční půst a hledala něco k pečení bez vajec. Tohle je tedy ideální adept pro dietu bez mléčných produktů a vajec.

Jablečný koláč s datlovou pastou

na formu o průměru 23 cm

Suroviny:

  • 3 lžíce lněného semínka
  • 3 lžíce tmavého třtinového cukru s melasou nebo panelly
  • 100 g na prach rozmixovaných ovesných vloček (jdou jáhelné nebo pohankové)
  • 50 g pohankové mouky
  • 80 g sezamového oleje (v nouzi i oliváč)
  • 450 g celých jablek – asi 3 kusy
  • šťáva a kůra z 1 biocitronu
  • 150 až 200 g vypeckovaných sušených datlí
  • 20 g Tahini

Postup:

Lněné semínko rozmixujte (nejlépe v mixéru na oříšky nebo v kafemlýnku). Rozmixujte i vločky. Obojí smíchejte s pohankovou moukou, cukrem a sezamovým olejem.

Formu na koláč (průměr kolem 29 cm) vymastěte olejem a pomocí lžíce a prstů do ní napěchujte připravený základ na korpus. Troubu předehřejte na 200 stupňů obyčejně.

Jablka nastrouhejte i se slupkou – máte-li chemicky ošetřená jalbka, raději je oloupejte. Ihned smíchejte s citronovou šťávou. Naneste na korpus a uhlaďte.

Na datlovou pastu dejte datle do rendlíku, přidejte špetičku soli a citronovou kůru. Zalijte troškou vody (asi 50 ml). Vařte tak dlouho, dokud datle nezměknou – trvá to do 15 minut. Vypněte plamen a vmíchejte Tahini. Rozmixujte a případně přidejte trošku vody, abyste dosáhli konzistence pasty.

Pastou potřete povrch koláče a dejte péct do trouby na max. 30 minut. Koláč krájejte vychladlý.

Posilňující kousek

Datle i sezamové semínko (obsažené v Tahini) jsou zdrojem POSILŇUJÍCÍ ENERGIE. Zejména pak pro fyzicky i duševně pracující a také pro těhotné a kojící ženy, hodí se i při únavě a slabosti. Sezam se doporučuje i v menopauze, při depresích či neurózách (pro vysoký obsah vitamínu skupiny B, hořčíku a fosforu). Bohaté na béčko jsou i datle. Na sezamové pastě je ještě fajn, že disponuje slušným obsahem vápníku a bílkovinami (10 g pasty obsahuje 28 mg vápníku a 2,6 g bílkovin).