Původně šlo o tinkturu z echinacei. Pak přišel kořeněný tuning s medovým přídavkem a tinktura to dotáhla na likér. Kořením protkaná imunitu bičující metla lidstva.
Mám ráda přirozený běh věcí a úplně nejvíc mě baví spontánnost. Letos poprvé dosáhla naše echinacea purpurea tak stkvostných rozměrů, že mi nebylo líto ji oškubat. Naložila jsem ji do počertech drahého 60% lihu z lékárny (50 ml za 60 Kč) a chystala se na tinkturu.
Mezitím nám sousedka zpoza plotu dala líznout likéru z echinacei a pak šlo vše ráz naráz. Luhuji už třetí dávku, tentokrát ve vodce a částečně taky ve slivovici společně s kořením a bylinkami. První dávka chytla matně žlutavý nádech díky medu a silně kořeněnou chuť i vůni lehce připomínající ústní vodu (to přičítám badyánu).
Likér dle nálady
Každý vzorek si lze upravit dle momentální nálady a chutě. Třetí verze se mi právě luhuje a do skleničky jsem tentokrát kromě echinacei nacpala ještě ČERSTVÝ YZOP, MEDUŇKU A MÁTU. Co se slazení týče, dávám přednost medu, ale klidně si tam dejte cukr. Použijete-li ten bílý, zůstane likér krásně čirý.
SKLENIČKY NA LIKÉRY kupuji za fajn ceny ve speciál kšeftíku na náměstí ve Žďáru nad Sázavou, kde mimo jiné dělají sudy a soudky a taky prodávají ovocné přebytky z vlastní zahrady transformované do podoby octa. Mám od nich doma ocet meruňkový, višňový a taky švestkový.
SKLENIČKY NA TINKTURU kupuji v lékárně. Fajn jsou ty s praktickým kapátkem.
Třapatka nachová imunitu zachová
Echinacea je přeborník pro vybuzení a posílení imunity. Látky v třapatce nachové obsažené potlačují bujení bakterií a některých virů. To oceníte zejména při prvních příznacích nachlazení. Echinacei naopak netřeba například ve chvíli, kdy jdete na očkování.
Nejvíce účinných látek se koncentruje v kořeni rostliny, ale léčivá je i nať a květ. Mně je kořene upřímně líto, protože bych si tím echinaceu částečně zlikvidovala, na likér používám tedy květ s natí. Protože se ale echina celkem pěkně umí rozšířit (už druhým rokem po výsadbě mám okolo původní rostliny nové malé výhonky), časem zřejmě dojde i na ten kořen.
Suroviny a postup na tinkturu:
Asi 150 g natě a květu echinacei zalijte zhruba 500 ml vysokoprocentního alkoholu. Ideální je 60% líh, ale dá se použít i kvalitní vodka nebo slivovice/meruňkovice/hruškovice. Luhujte v uzavřené (nejlépe skleněné) nádobě aspoň 10 dní, občas protřepejte.
Poté slijte přes plastové sítko nebo gázu do tmavých skleniček. V případě potřeby dávkujte po kapkách (asi 10 kapek 3x denně) a užívejte s vědomím, že jde o alkohol a rostlinnou drogu.
Suroviny a postup na likér:
Asi 150 g natě a květu echinacei zalijte zhruba 500 ml vysokoprocentního alkoholu. Ideální je 60% líh, ale dá se použít i kvalitní vodka nebo slivovice/meruňkovice/hruškovice. Přidejte koření dle chuti.
Moje první verze: asi 10 hřebíčků, jeden rozlomený svítek skořice, čtyři badyány.
Druhá verze: 5 hřebíčků, pět čerstvých listů máty peprné, pět čerstvých listů meduňky, tři snítky čerstvého yzopu.
Luhujte v uzavřené (nejlépe skleněné) nádobě minimálně 10 dní. Občas protřepejte.
Na závěr slijte přes plastové sítko nebo gázu a oslaďte medem či cukrem, který za stálého míchání nechejte dobře rozpustit.