V úterý 19. května 2015 jsem si užila brzké ranní vstávání a dvou-a-půlhodinkovku v brněnském studiu České televize. Měly se jíst pampelišky. Nikoho by asi nepřekvapilo, kdybych se za pultem pustila do přípravy pampeliškového „medu“. Jenže já chtěla něco víc CHUŤOVĚ BAREVNÉHO, protože pampeliška je bylina jedlá od kořene až po květ. A chtěla jsem dokázat – sobě i vám – že si ji lze na talíři fakt užít. A užít jsem si hodlala i pobyt ve studiu.
Ráno jsem vstávala ve čtyři, připravila sebe a svačinu pro starší dítě do školy. Naházela věci z lednice do tašky, lapla bednu s výbavou a u lesíka utrhla větvičku šeříku. Cestou přes Žluťák jsem si vychutnala červánkový východ Slunce. Fajn parkování a setkání s produkční. Šup do studia, všechna výbava na své místo, maskérna, rychlé potřepání rukou s Filipem Jankovičem, pár slov s moderátory, vysílá se.
První vstup
Na začátku jsme mluvili o smoothie, představili kokosové mléko, moje noční hladovění a pozdní snídání. Celkem by mě zajímalo, kolik lidí sleduje televizi o čtvrt na sedm ráno.
Po sérii pokusů s čerstvými pampeliškami jsem se musela vzdát myšlenky, že budu jídlo zdobit čerstvými květy. Fakt se mi nepovedlo mít pampelišku rozvitou v šest ráno. Musela jsem přistoupit na sušenou variantu, která bohužel není tak efektní.
Druhý vstup a hned i třetí vstup
Pampeliškové pesto a moje záměna oříšků za dýňová semena – dýně v pestu byla, oříšky nikoliv. Soustředění bylo těžké. Ondřej a Filip pojídají pampeliškové těstoviny. Pesto je druhá věc, která všude slaví úspěch. Teď už to víte i vy.
Čtvrtý vstup
Salát z pampeliškových listů, zálivka s javorovým sirupem – moje oblíbená kombinace. O ten salát nebyl moc zájem ani po vysílání a přitom ty stejné listy tvořily základ pesta. Rajče jsem použila italské bio, co jsem zrovna dostala v bedýnce a olivy byly fantastické – marinované. Jak jsou ty preference zajímavé.
Poslední vstup .. konečně košíky
Čokoládové a kakaové košíčky, kokosový tuk a rozloučení. Ty košíčky jsem zkoušela týden dopředu a vždycky jsem je všechny pak snědla 🙂 Jsou raw a nejspíš tuto sladkost zná každý vegan. Kdo nemusí kokosový tuk, klidně si košíčky naplní čokoládovým krémem z kakaa a avokáda. Taky to jde.
Raw košíčky z ořechů s kakaem a pomerančem
- 150 g směsi ořechů (vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, kešu)
- 80 g strouhaného kokosu nebo tuhý zbytek po výrobě kokosového mléka
- 4 sušené datle
- 1 bio pomeranč
- datlový sirup
- kvalitní kakaový prášek
- kokosový tuk
Nastrouhejte pomerančovou kůru. Pomeranč podélně rozpulte a z půlky vymačkejte šťávu. Do pomerančové šťávy ponořte na kousíčky nakrájené datle a nechejte asi půl hodiny nasáknout. Z druhé půlky pomeranče okrájejte kůru a pomeranč rozmixujte.
Ořechy namelte najemno a smíchejte s kokosem. Přidejte nasáknuté datle i se šťávou a lžíci až dvě kokosového tuku. Rozmixujte. Vznikne lepivá hmota, ze které tvarujte placičky a formujte do papírových košíčků. Uložte do chladu.
Na náplň smíchejte kakaový prášek s kokosovým tukem (zhruba v poměru 4:1). Oslaďte datlovým sirupem (nebo klidně medem) a přidejte rozmixovaný pomeranč i kůru z pomeranče. Pamatujte, že pomeranč kakaovou směs rozředí. Důkladně promíchejte a náplň lžičkou dopravte do košíčků. Zdobte jedlými květy – pampeliška, sedmikráska, šeřík, růže, bezový květ (vše chemicky neošetřené).