Tak dlouho jsem semínkový chléb z různých pekařství ochutnávala, až došlo na můj vlastní. Zapátrala jsem po receptu, našla jeden moc pěkný a jak je mou tradicí, trošku si jej upravila. Hit všech lowcarb fanoušků nemusí být součástí jídelníčku, jen když jedete na nízkosacharidovém režimu.
Ten chlebíček je tak chutný, že vám jeden kousek nebude stačit, byť je sytý až až. Všechna ta semínka a vločky tvoří celek harmonicky chytlavé chutě. Všechno to je samozřejmě zdravé nejzdravější a taky vegan a bezlepkové, když si ohlídáte původ vloček.
Ideální adept na náhradu pečiva a pokud se nebudete ládovat dalšími obilnými „poklady“ typu houska, dalamánek, toustík a tak dále, máte s tímto chlebíkem nakročeno blíž ke zdraví – také mimo jiné proto, že chléb necháváte naležet, čímž se v semínkách a ořeších aktivuje spící síla a stanou se lépe stravitelnějšími.
Považuji za čestné prohlásit, že původní recept na semínkový chléb pochází z brydova.cz. Já jsem si jej lehce upravila.
Chlebík vydrží v chlebníku v dobré kondici jen zhruba dva dny a v této velikosti je na ty dva dny ideální pro 4 strávníky. Pro delší skladování jej doporučuji umístit do chladu a vytáhnout vždy chvíli před konzumací, aby stihl nasát pokojovou teplotu a tím rozvinul všechny svoje chutě.
Semínkový chléb
Suroviny:
- 300 g směsi semínek a ořechů (na fotce 200 g slunečnicových, 50 dýňových, 50 g pekanových ořechů)
- 150 g vloček (ovesných nebo pohankových)
- 100 g lněných semínek (na fotce zlatých)
- 50 g loupaných mandlí
- 3 lžíce chia semínek
- 3 lžíce psylia
- 1 lžička růžové himálajské soli
- 1 lžička javorového sirupu
- 350 ml vody
Postup:
Promíchejte spolu nejdříve sypké suroviny a poté k nim přidejte tekuté.
Vzniklou hmotu dejte do zapékací formy vyložené pečícím papírem, zakryjte – sáčkem, fólií, prkýnkem a nechte v chladu 12 hodin odležet.
Poté předehřejte troubu na 200 stupňů Celsia a pečte ve formě 20 minut.
Pak chlebík z formy vyklopte na plech a dejte ještě na cca 30 minut dopéct, aby byl křupavý.
Hotový nechte dobře vychladnout, aby se nedrolil.