Čas, kdy se dá smrkový sirup vyrobit trvá asi dva týdny v roce a potřebovat jej budete zejména ve chvíli, kdy si budete přát být zdraví. Je překvapující, co dokážou vypotit mladé smrkové výhonky. Ať už z kulinárního nebo zdravotního důvodu, smrkový sirup musíte doma mít.
Mladé smrkové výhonky, které jsou na sirup zapotřebí, raší na jaře jen krátce. Jakmile se na koncích větviček objeví zárodek jasně zelené, je třeba bedlivě vyčkávat. Den sběru se blíží. Správná chvíle se v různých částech naší republiky liší podle intenzity slunečního svitu a teploty.
K čemu smrkový sirup slouží
Smrkový sirup je nezbytný pomocník v boji s nachlazením a kašlem. Skvěle se hodí na výrobu šťáv pro děti nebo do kaší.
Vědecky uznávané je vnitřní užití smrkového jehličí a smrkové silice při katarech dýchacích cest a zevní při revmatických potížích a mírných svalových a nervových bolestech. Podporuje odlučování hlenu, povzbuzuje prokrvení a působí mírně protizánětlivě.
U smrkového jehličí nejsou známé kontraindikace na rozdíl od smrkové silice, která se nesmí používat při dávivém kašli a bronchiálním astmatu.
Nachlazení s produktivním kašlem je podle ájurvédy zvýšená Kapha dóša v těle.
V tomto případě je potřeba vodnatost stáhnout a je dobré z jídelníčku vyřadit mléčné produkty a těžká jídla. Samozřejmě si můžete dát teplý čaj a dodržovat pitný režim, ale s tekutinami to nepřehánějte.
Pokud trpíte na suchý kašel, je to nerovnováha Váta dóši a tak naopak potřebuje více teplých tekutin.
O tom, jak se zorientovat v tom, co je pro vás a vaše tělo zrovna to správné se bavíme na on-line konzultacích.
A základy k ájurvédské typologii konstitucí po fyzické i psycho-emocionální stránce jsou přehledně shrnuty v tomto on-line kurzu.
Jak na sběr
Na sirup sbírejte mladé jasně zelené smrkové výhonky o délce do cca pěti centimetrů a to nejpozději do půlky až konce května – na horách raší později, v nížinách zase dříve. Výhonky jdou krásně uloupnout prsty, ale vezměte si na pomoc nůžky, chcete-li.
Sbírat byste ale měli výhonky suché, ideálně za slunečného dne.
Sbírejte tam, kde máte jistotu, že stromy nejsou chemicky ošetřeny.
Výroba smrkového sirupu
Doma výhonky propláchněte studenou vodou a s cukrem navrstvěte do sklenice. Pokud jste fanoušci obilných či jiných sirupů, můžete je naložit i do rýžového či jiného sirupu (to je vhodné zejména pro Váta konstituce dle ájurvédy), případně do medu (vhodné pro Kapha konstituce dle ájurvédy)
Sirup bez cukru?
Pokud cukr ve svém životě neradi vidíte, pak můžete výhonky naložit do lihu (koupíte v lékárně), octa nebo oleje. Pamatujte přitom, že pro léčebné účely potřebujete silnější koncentraci – čím více výhonků v malém množství roztoku, tím lépe.
Recept na smrkový sirup
Na dno sklenice napěchujte vrstvu výhonků, zasypte cukrem, znovu napěchujte vrstvu výhonků, zasypte cukrem a tak pokračujte až nahoru. Mezi můžete přidat kolečka bio citronu. Poslední vrstvu má tvořit cukr. Uzavřete a postavte na parapet nebo tam, kde bude sklenice v teple a na světle. Nechte stát tak dlouho, dokud se nevytvoří hustá šťáva. Trvá to zhruba tři týdny. Sirup přecedíte do čisté sklenice, uzavřete a skladujete v chladu.