Šrucha, plevel kteří nevědomí zahrádkáři hubí pesticidy a ti osvícení se jím krmí.. samozřejmě ne tou šruchou politou postřikem. Tato zeleň je bohatá na omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Ano, to jsou ty, kvůli kterým nám doporučují jíst hodně ryb.
V naší stravě výrazně převažují omega 6 mastné kyseliny (přemíra slunečnicového oleje a margarínů) a právě jejich nerovnováha vůči omega 3 mastným kyselinám (také ve lněném a konopném semínku) mimo jiné pramení v zánětlivé procesy, autoimunitní onemocnění a další civilizační neduhy.
V listech šruhy jistě poznáte – už kvůli zelené barvě – přítomnost chlorofylu, slušná je i dávka vitamínu C. Ten je choulostivý na teplo a proto je nejlepší šruchu pojídat zasyrova – ostatně jako i jinou listovou zeleninu.
Šrucha v kuchyni
Skvěle se hodí do salátů, kterým přidá nakyslý nádech a v pestu v kombinaci s další zelení svým způsobem zastoupí citron.
V tradiční čínské medicíně sušenou šruchu používají do směsí na podporu imunitního systému. Další možností konzumace je, vylisovat z ní šťávu nebo naložit ji do lihu a vytvořit tinkturu.
Nejlepší je však konzumovat rostlinku čerstvou a celou. Sbírá se před rozkvětem a vždy tolik, kolik stihnete hned spotřebovat. Do druhého dne případně vydrží v lednici.
Můžete ji také přidat k zelí a společně zkvasit, prodloužíte tím trvanlivost, nepřijdete o cennou výživu a ještě střevu dodáte přátelské bakterie, takže vaše imunita vystřelí do kosmických výšin 🙂
Šrucha: tři triviálně lahodné recepty
Šrucha a rajčatový salát
Rajčata nakrájejte na kousky, zakápněte balsamikovým octem a prvotřídním olivovým olejem, osolte a přidejte k nim nasekanou šruchu. Hotovo.
Šrucha a červená řepa
Červenou řepu očistěte, nakrájejte na tenké plátky a uvařte nad parou (nebo ve vodě). Uvařenou řepu smíchejte s nasekanou šruchou, osolte, zalijte prvotřídním olivovým olejem a ozdobte jedlými květy (brutnák na fotce).
Šrucha v pestu
Do receptu na koriandrové pesto zařaďte trochu šruchy. Jestli vám nesedí koriandr, použijte místo něj petrželovou nať nebo rukolu.