Sušenky jsou od slova sušit. Tyhle krásně křupou a svému jménu dělají čest. To se ale nemusí tělu líbit na podzim, kdy nás vítr a chlad vysušuje i zvenku. Proto těm sušenkám přidáme šťavnatost a povíme si, jak to souvisí s rovnováhou zdraví fyzického i duševního.
Sušenky se v troubě suší a pak, když je sníte vysuší i tělo, jednoduše nasají vodu z těla, spotřebují více tekutin ke zpracování, než šťavnatá buchta třeba.
Co se pak asi stane, když budeme mít v jídelníčku víc sušenek a vysušujících jídel a k tomu nás zvenku vysuší i okolí?
Podzimu totiž vládne element větru nebo vzduchu současně s elementem éteru. Éter je ve své podstatě všechen prostor, který nás obklopuje. Ájurvéda popisuje, že na podzim vládnou tyto dva prvky, elementy, které spolu tvoří takzvanou Váta dóšu.
Váta dóša je název pro určité charakteristiky, kterými se vyznačuje kdokoliv a cokoliv, co v sobě obsahuje nejvíce elementu vzduchu neboli větru a éteru. Elementy jsou základní stavební prvky všeho živého a neživého na této planetě. Pomocí nich se dají popsat projevy sezóny, počasí, energie našich těl, nemocí, životních cyklů a tak dále. Tím pádem lze pak pochopit, co v kterou tu chvíli převládá, co se stane, když toho bude příliš a čím to lze dorovnat a vrátit zase do rovnováhy.
Jak se projevuje nerovnováha v těle na podzim?
Pokud je Váta, která podzimu vládne v nerovnováze, a to se může stát velmi lehce hlavně těm s převládající Vátou v konstituci, pak můžete pociťovat:
- nervozitu, strach, úzkost
- únavu
- myšlenkovou roztříštěnost a nesoustředěnost
- třes, nespavost
- kolísání tlaku a srdečního tepu
- křeče, ztuhlost, různé bolesti
- trávicí potíže, plynatost, zácpa
- vysoušení pokožky
- suchý kašel
- přecitlivělost
- vynechanou nebo nepravidelnou menstruaci
Jak nerovnováhu přetočit do rovnováhy?
Podzim je vítr (vzduch) a éter, tudíž je chladný, pohyblivý, vysušující, drsný. Abychom mohli být v tomto období v rovnováze, potřebujeme se zásobit opačnými kvalitami… teplem, uzemněním a stabilními činnostmi, šťavnatostí a pořádně se promazat a hydratovat.
O tom, jak to máte konkrétně vy sami a co pro vás konkrétně bude teď to nejlepší, aby vám bylo co nejlépe se bavíme na on-line konzultacích. Rezervovat si svůj ponor do hlubších souvislostí se mnou můžete tady.
Chceš vědět víc?
O všech dalších souvislostech k podzimu a výživě, která nás v tu chvíli nejvíce dokáže pohladit a uspokojit jsem mluvila v tomto vysílání. Video bude dostupné jen po omezenou dobu, tak si jej pusť nejlépe hned.
Video o podzimní výživě je tady.
Teď už se vrhneme na ty sušenky.
Protože sušenky jsou ve své podstatě vysušující a nejvíce se hodí pro Kapha dóšu, která má úplně opačné kvality jako momentálně vládnoucí Váta, přidáme k nim trošku šťavnatosti.
Šťavnatost jim dodá miska povidel, kterou budete k sušenkám podávat. Každý si na svou sušenku nabere trošičku povidel dle libosti. Pokud nemáte povidla, podávejte k nim jakýkoliv džem či rozvar z ovoce. Prostě k tomu chceme nějakou šťavnatou omáčku 🙂
Tím se suchost sušenek dorovná a budou ideální svačinkou či doplňkem ke snídani. Já si tyto sušenky pekla svého času do porodnice. Jsou s růžovým nádechem, takové, které pohladí každou ženu. Porod je mimochodem taky hodně o Váta dóše a proto po něm šestinedělkám tolik sedí všemožné vývary a šťavnatá jídla z jednoho hrnce.
Sušenky pro ženy
50 g namletých mandlí (mandlové mouky) smíchejte s 1/2 lžičkou mletého kardamomu a 1 lžičkou drceného fenyklu (fajn je i směs fenykl-anýz), přidejte 1/2 lžičky jedlé sody, 1 lžičku natrhaných sušených lístků růže (lze vynechat), špetku soli a 200 g jemně mleté špaldové mouky. Můžete přidat i 20 g jemně mleté směsi různých semínek (melu na kafemlýnku).
Ve druhé míse metlou prošlehejte 60 g rozpuštěného ghí a 1 vejce. Přidejte 80-90 g cukru (já tmavý třtinový), prošlehejte. Přidejte 150 ml mléka (já rostlinné mandlové), 1 lžičku růžové vody a 1 lžičku vanilkového extraktu.
Do tekuté směsi zamíchejte sypkou. Nechejte chvíli odstát.
Na plech vyložený pečícím papírem lžičkou tvořte kolečka sušenek. Pekla jsem horkovzduchem na 170 stupňů asi 20 minut.