Svačina jedině…

… zdravě z vlastní kuchyně 🙂 Veršovaný otvírák pro článek, kde půjde o svačiny. V něm, kromě inspirativních receptů získáte nový úhel pohledu na svačiny jako takové.

Je svačina důležitá?

Hned v úvodu si pojďme říct, že svačit není potřeba, čímž tento článek můžeme vlastně rovnou uzavřít 🙂

Ale ne tak docela. Jestli (a jaké) svačiny jsou pro vás vhodné je totiž velmi individuální. Mnozí dospěláci prostě svačit nemusí, jejich tělo to nepotřebuje. Odvíjí se to od nastavení metabolismu, které z hlediska ájurvédy zjistíte podle svého dóša typu (o tom víc píši v článku tady).

V praxi to znamená, že jsou typy, které svačinu nepotřebují nebo jim svačiny dokonce škodí a na druhé straně jsou typy s rychlým spalováním, které to bez svačiny nevydrží. Obojí je v pořádku, když znáte svůj typ a respektujete své přirozené nastavení.

Samostatnou svačinovou kapitolou jsou děti, jejichž těla svačiny potřebují. Pro ně (a jejich starostlivé rodiče) je tento článek především.

Jak na složení zdravé svačiny?

I u svačin platí, že je dobré uvědomit si ideální skladbu našeho jídelníčku a podle toho svačiny tvořit. Každé naše jídlo by mělo obsahovat sacharidy, bílkoviny a tuky… trošku více sacharidů, o trochu méně bílkovin a maličko kvalitních tuků.

SACHARIDY

jsou pohotovým zdrojem ENERGIE PRO TĚLO, hlavním krmivem pro mozek a jediným zdrojem energie pro červené krvinky a ledvinovou a kostní dřeň. Také REGULUJÍ METABOLISMUS v játrech.

Dělí se na na mono a disacharidy – glukóza (hroznový cukr), fruktóza (ovocný cukr) a sacharóza (řepný cukr) – tedy sladkosti a sladidla všeho druhu, a pak oligosacharidy (hlavně v luštěninách) a polysacharidy (škroby, v obilovinách, luštěninách, rýži, bramborách atd.) –  obojí pro zdraví významné. Tělu dodají energii postupně a jsou přínosem také díky vláknině, která je třeba pro správný chod střev a ten je zase třeba pro správné vylučování. Správné vylučování = včasný odchod škodlivin z těla.

Chlebánek s pomazánkou ze sušených rajčat a kešu

BÍLKOVINY

potřebujeme POTŘEBUJEME K RŮSTU A OBNOVĚ všech tkání a buněk v těle, k činnosti svalů a tvorbě hormonů, enzymů a dalších látek v těle.

TUKY

do naší stravy patří víc, než si mnohdy myslíme. Jsou ZÁSOBÁRNOU ENERGIE, CHRÁNÍ TĚLO a orgány (také před chladem) a rozpouští se v nich některé vitamíny (A,D,E,K). Je však třeba si vybírat ty vhodné. Vám postačí, když budete vědět, že nejméně vhodné = potřebujeme jich nejméně, jsou nasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy v živočišných tucích – především tucích savců (sádlo, máslo) a také v kokosovém tuku, palmojádrovém oleji, palmovém tuku a v kakaovém másle. Ty další mastné kyseliny (mono a polynasycené) jsou pro organismus daleko příznivější a najdete je v rostlinných olejích.

Kaše na svačinu

Jaká je ideální svačina?

Ideální svačina je taková, která je složena s respektem k danému dóša typu = konstitučnímu typu. O tom, jak zjistit svůj dóša typ a jaké potraviny si vybírat je celý tento on-line kurz. Jakmile zjistíte, jestli vám (a vašim dětem) vyhovuje více sladká nebo slaná chuť a které potraviny vás udrží v rovnováze, budou se vám svačiny (a strava obecně) skládat mnohem lehčeji a pro vás zdravěji.

V praxi to znamená, že pokud máte v sobě více ohně (Pitta dóša), můžete mít svačiny výživnější a právě tento typ „snese“ svačiny i v dospělosti, zatímco vzdušný typ (Váta dóša) svačit ani moc nebude chtít a když ano, tak raději sladké a zemitý typ (Kapha dóša) zase bude chtít svačit hodně, ale udělá jí líp svačina složená z lehce stravitelných surovin, bez mléčných výrobků – kousek ovoce například.

Recepty na svačinu k inspiraci

Bezlepkový semínkový chlebík s domácím sýrem a pažitkou

(ideální pro Pitta nebo Váta dóšu)

Dýňová pomazánka a špalíčky zeleniny

(ïdeální pro Kapha nebo Pitta dóšu)

Pohankové palačinky s kozím tvarohem smíchaným s medem a špetkou mletého kardamomu

(svačina ideální pro Kapha dóšu)

POHANKOVÁ PALAČINKA (4 velké a 1 menší kus)

100 g pohankové hladké mouky, 300 g mléka (pozor, nikoliv ml), špetka soli, lžička panenského rostlinného oleje (hroznový, makový, lískový, vlašský,…), 1 vejce velikosti M

Těsto metličkou promíchejte a nechejte zakryté odležet v lednici aspoň půl hodiny, ideálně přes noc. Smažte palačinky na trošce oleje (řepkového) – klidně je usmažte večer a ráno už jen zarolujete s náplní – tu vytvoříte smícháním kozího tvarohu s medem a špetkou mletého kardamomu.

Pomazánka z pečené dýně v mixéru

Kváskový chléb s hummusem a pečenou zeleninou

(svačina ideální pro Kapha dóšu)

PEČENÁ ZELENINA

Na plech vyložený pečícím papírem dejte na tenoučká kolečka krájenou červenou řepu, cuketu a lilek. Zalijte hojně olivovým olejem a osolte. Pečte ve vyhřáté troubě na 180 st. Celsia, dokud zelenina nezměkne. Můžete dochutit pepřem, chilli papričkou nebo bylinkami.

Svačinová rýžová kaše s čokoládou

(svačina ideální pro Váta dóšu)

V rendlíku přiveďte za občasného míchání k varu 250 ml kokosového mléka se špetkou soli, lžící rozinek a 60 g rýžových vloček. Ztlumte plamen a za častého míchání vařte do zhoustnutí.
Do hotové kaše zamíchejte 10 g kvalitní čokolády nalámané na kousky. Kaši dejte do skleničky/krabičky, nahoru můžete dát lžičku oříškového krému a případně trochu javorového sirupu.

Kurz Energetika Tvého těla

Základy o konstitučních energetických dóša typech z ájurvédy se dozvíte v on-line kurzu Energetika Tvého těla – objev, co Ti ne-sedí. Videa a materiály v kurzu přehledně a jednoduše vysvětlují základní principy fungování těla z pohledu ájurvédy a učí vnímat, jaká výživa je ta správná přesně pro vaše konkrétní tělo.